Om oss

NordeuropakartaNOAQ Flood Protection AB är ett svenskt företag som utvecklar och säljer översvämningsskydd på den globala marknaden. Det finns ett stort behov av effektivare och snabbare skydd än sandsäckar och jordvallar, och med de klimatförändringar vi nu ser kommer behovet att öka än mer framöver.

Våra främsta produkter är Boxvallen och Tubvallen, självförankrande mobila skyddsvallar som är enkla att använda och som går snabbt att bygga upp. De är båda utvecklade av oss själva, och tillverkas i Sverige och Danmark.

NOAQ Flood Fighting System inrymmer även andra produkter, och fler är på väg. Målet är att kunna erbjuda ett heltäckande system av översvämningsskydd för alla möjliga situationer.

Vi finns i Näsviken, vid natursköna Dellensjöarna, strax utanför Hudiksvall, ca 30 mil norr om Stockholm. Till Hudiksvall kommer man enklast med snabbtåg från Stockholm och Arlanda. Det tar drygt två timmar från Arlanda och två och en halv från Stockholm.

Välkommen!

 

Sigurd
Sigurd Melin
VD

sigurd@noaq.com

070 333 0140

Ann
Ann Blanche-Sahlqvist
Ekonomiansvarig

ann@noaq.com

076 771 0008

Thomas
Thomas Brunzell
Försäljningschef

thomas@noaq.com

072 247 8380

 

Robert
Robert Brolund
Produktion och Kvalitet

robert@noaq.com

070 285 2908

Conny
Conny Löfstedt
Design och Konstruktion

conny@noaq.com

073 040 8919

Anette
Anette Sahlin
Logistik och Order

anette@noaq.com

073 082 4048

 

Mat
Mat Horwood
Marknadskoordinator

mat@noaq.com

073 082 3822

Annica
Annica Ödeving
Marknadskommunikatör

annica@noaq.com

 

Adress: Forssåvägen 13 F,
824 65 Näsviken
Telefon:  0650 301 40
E-post: info@noaq.com
Webbadress: www.noaq.com
Bankgiro: 424 – 1360
Reg.nr: 556942 – 5621
Drift & Produktion Atellus AB